Achievements - scholastic
Name of the Student, Class and Sec |
Activity | Organizer | Position |
Anvitha S Mandikel, 3B Karthika Viha T, 3D Aniruddh J Kalyan, Jahnavi Budihal, 4B Sasyak Kaustubha Parkhi, 5B Namish G Shetty, 6B Gagan Kiran, 7B Harshita K Shenoy, 8C Vaibhav Manegar, 9C |
IQ Olympiad National Level | Conquest IQ Olympiad | 1 |
"Scientifica " |
|||
Sameer Anand, Rahul Srinivasan, Srikar Puranik, 11B | IRDISENCE (Chem quiz) |
NPSINR | 1 |
Pruthvi Bhat, 11B Tejas Shastry U, Dhruv Dange, 11A |
MACHINE IMPOSSIBLE (Robotics) | 1 | |
Andrew Alex Devalia, Sriram R,
Ved Sudhir Shetty, Krishna Bajaj, Aashray N Alva, 11A Avyay Irde, 11B |
QUIXSCOPE (Gaming) |
1 | |
Mahitha Hithendra, 11B | Brainbee (Regional Level) | Narayana Hrudayalaya in collaboration with the Society for Neurosciences, Maryland, USA and the International Brain Bee Association | First Runner Up |
Sambarta Sanyal, Anagha Subash, 6C Daksh R Gowda, 6D |
National Wizz Spell Bee | English Wizard Foundation | Winners |
Ramana Ramachandran, 7D Satyam Shukla, 8C Vaibhav Manegar, 9C Rahul Ramachandran, 10C Bharath Shankar, Sukeerth Ramkumar, 11A |
ANCQ 2018 | Royal Australian Chemical Institute | High Distinction |
Srijan Chakraborty, 11A Ashutosh M Bharadwaj, 11B |
Technothlon (All India Test on Logical and Reasoning Skills) | IIT, Guwahati | 85th Rank |
Animesh Gupta,
Anwitha Svasthi V Iyer,
Diya Kiran,
Isha Chaudhury, 3A Shivani R P, Sushil S Prabhu, 3B Elakya Kannan, 3C Aditi Krishna, Mahathi M, Prakruti Bhat, 3D Maitreya Sridhar, Prathyay Swaroop, 4A Aniruddh J Kalyan, Sharanya Mangalpadi, 4B Aishwarya A Mallya, Jahnavi Budihal, Pranav R, Vivaan Aiyer, 4C Raghav S, 5A Rohan Muniswamy, 5C Rishav Sanjay, 6C Vaibhav Manegar, 9C |
National Astronomy and Science Olympiad | Navars Edutech | Gold Medal |
Bharath Shankar, Srijan Chakraborty, Sukeerth Ramkumar, Sushanth Shenoy, 11A A Akshata, Chinmay K Haritas, 12A Keerthana M Arun, 12B |
KVPY Selection Test | Kishore Vygyanik Protsahan Yojana 2018-2019 | Selected for Interview |
Shradha Anand Mulimani, 9D | Sanskrit Olympiad | S B Educational Trust | 2nd -State Level 37th -National Level |
Anisha Nanda, 8C | Essay Writing on Science and Technology | IISC & Karnataka State Council for Science and Technology | 1 |
Sukeerth Ramkumar, 11A | NTSE-National Level 2018 | Department of State Educational Research and Training (DSERT) | Scholarship |
Aditi Arun, 10A Sukeerth Ramkumar, 11A |
KRMO | Indian Statistical Institute | Qualified for INMO |
Name of the Student, Class and Sec |
Activity | Organizer | Position |
Vivaan Aiyer, 4C | IQ Olympiad National Level | Conquest | 10th |
Chinmay K Haritas, 12A | BrainBee National Level | Society for Neurosciences & International Brain Research Organisation, Maryland, USA | 2nd |
Bharath Shankar, 10 | Statelevel Sanskrit Olympiad | Samskrita Bharathi | 3rd Rank |
Roshan Bharadwaj, 10 | 5th Rank | ||
Shradha Anand Mulimani, 8C | 5th Rank | ||
Anisha R, 6C | 14th Rank | ||
Anika Shetty, 2C Sasyak Kaustubha Parkhi, 5B Anirudh C Balaji, 9B Gayatri K, 9A Shashank H S, 12B |
Spelling Bee State Level | National Wizz Spell Bee- English Wizard Foundation | Winners |
Sukeerth Ramkumar, 11A Aditi Arun, 10A |
Regional Mathematical Olympiad-2018 | Mathematical Olympiad Cell of the Homi Bhabha Centre of the Science Education | Selected for Indian National Math Olympiad 2019 |
Sukeerth Ramkumar, 11A | National Level NTSE | NCERT | Qualified for award of NTS Scholarship |